Resultat klubbtävlingar

Kon Pro Open

Resultat listan från den 10 maj 2018

1  Frendberg / Enström                     Klubb                                    Total

  • Thomas Frendberg                 Vårgårda Golfklubb               42p
  • Tommy Enström                      Ekarnas Golfklubb

2 Stockhem / Stockhem

  • Kent Stockhem                        Vårgårda Golfklubb               42p
  • Annelie Stockhem                   Vårgårda Golfklubb

3 Helgesson / Helgesson

  • Dennis Helgesson                     Vårgårda Golfklubb             42 p
  • Ulrica Helgesson                       Vårgårda Golfklubb

4 Andersson / Ek

  • Jonathan Andersson                 Vårgårda Golfklubb             41 p
  • Jonas Ek                                       Vårgårda Golfklubb

5 Holmberg / Olsson

  • Joakim Holmberg                       Lyckorna Golfklubb            40 p
  • Patrik Olsson                                Forsgårdens Golfklubb

6 Andersson / Berg

  • Magnus Andersson                    Vårgårda Golfklubb             40p
  • Peter Berg                                     Herrljunga Golfklubb

7 Maisaari / Deyhim

  • Peter Maisaari                        Vårgårda/ Öijared Golfklubb    39p
  •  Michel Deyhim                      Vårgårda/ Öijared Golfklubb

8 Sundqvist / Johansson

  • Stefan Sundqvist                         Borås Golfklubb                     39 p
  • Robert Johansson                       Borås Golfklubb

9 Jinesjö / Örn

  •  Tiina Jinesjö                         Vårgårda/ Öijared Golfklubb    39 p
  • Anette Örn                              Herrljunga Golfklubb

10 Gjertz / Hedén

  •  Malin Gjertz                        Herrljunga Golfklubb                   39 p
  • Tim Hedén                           Herrljunga Golfklubb

 

 

Max Matthiessen Irish Greensome

Resultat listan från den 26 maj 2018

1  Näverstedt / Näverstedt                 Klubb                                        Total

  • Nicklas / Näverstedt              Vårgårda Golfklubb                  65 p
  • Anton /  Näverstedt               Vårgårda Golfklubb

2 Hedberg/ Flodén

  • Jan Hedberg                            Alingsås Golfklubb                 66 p
  • Leif Flodén                               Alingsås Golfklubb

3   Näverstedt/ Andersson

  • Alfred Näverstedt                  Vårgårda Golfklubb                 67 p
  • Adam Andersson                   Vårgårda Golfklubb

4 Alkstrand/ Alkstrand

  • Jonas  Alkstrand                    Vårgårda Golfklubb                67 p
  • Maria  Alkstrand                    Vårgårda Golfklubb

5  Ek / Sredojevic

  • Jonas EK                                Vårgårda Golfklubb                 67 p
  • Daniel Sredojevic                 Alingsås Golfklubb

6 Bergström/Bergström

  • Gun Bergström                     Vårgårda Golfklubb                  68 p
  • Bill Bergström                       Alingsås Golfklubb

7 Persson / Conlan

  • Nancy Persson                      Herrljunga Golfklubb              68 p
  • Nigel Conlan                          Herrljunga Golfklubb

8 Nilsson / Dahlberg

  • Ricky Nilsson                        Vårgårda Golfklubb                   68 p
  • Martin Dalhberg                   Vårgårda Golfklubb

9 Truvé / Truvè

  • Albin  / Truvè                        Vara-Bjertorp Golfklubb         69 p
  • Oscar  /  Truvè                       Vara-Bjertorp Golfklubb

10 Jinesjö / Jinesjö

  • Tiina Jinesjö                           Öijared/Vårgårda GK             69 p
  • Ronny Jinesjö                         Öijared/Vårgårda GK

 

Resultat Flaggtävling 6 juni.

A-Klass

1, Jonas Ek Hål 2 1m från hål.
2, Roger Wennergren Hål 18 47 cm från hål
3, Tiina Jinesjö Hål 18 1,22 m från hål
4, Ronny Jinesjö Hål 18 13,65 från hål
5, Patrik Roos Hål 18 14,20 från hål
6, Tarmo Lahtinen Hål 18 18,65 från hål
7, Åke Wall Hål 18
8, Peter Carlström Hål 18
9, Peter Björklund Hål 18
10, Johan Gullbärn Hål 18
11, Peter Krig Hål 17
12, Jan Carlsson Hål 17
13, Hans Sandberg Hål 17
14, Jonathan Andersson Hål 17
15, Trym Andersson Hål 17
16, Ingela Bengtsson Hål 17
17, Christoffer Arvidsson Hål 17
18, Adam Andersson Hål 17
19, Göran Österholm Hål 17
20, Jouko Dahl Hål 17
21, Viktor Oscarsson Hål 17
22, Ulf Rickardsson Hål 16
23, Hans Wincent Hål 16
24, Anne Leppänen Hål 16
25, Carina Gustafsson Hål 16
26, Johan Löfgren Hål 16
27, Pekka Maisaari Hål 16
28, Stefan Johansson Hål 16

29, Torgny Flodin Hål 15

B-Klass:

1, Hannele Maisaari Hål 1 4,5m från hål
2, Patrik Bertilsson  Hål 1 100m från green
3, Britt-Marie Nilsson Hål 1 175m från green
4, Jan-Eric Rustén Hål 1 280m från green
5, Patrik Hedenberg Hål 18 4,48m från hål
6, Anders Wessman Hål 18 12,8m från hål
7, Dennis Yngve Hål 18 16,34m från hål
8, Annica Karlsson Hål 18
9, Susanna YngveHål 17
10, Alexander Andersson Hål 17
11, Pierre Nilsson Hål 17
12, Mai Flodin Hål 17
13, Marie Persson Hål 17
14, Kjell Hedén Hål 17
Ett slag för Cancerfonden Bästboll
Resultat listan från den 30 juni 2018
1 Eriksson / Frost                     Klubb                                                  Total
  • Fredrik Eriksson           Bryngfjordens Golfklubb                  63 p
  • Anders Frost                   Vårgårda Golfklubb

2  Dalhberg / Lisevall

  • Martin Dalhberg              Vårgårda Golfklubb                        64 p
  •  Mattias Lisevall               Vårgårda Golfklubb

3 Ask / Ask

  • Eva Ask                                Vårgårda Golfklubb                     65 p
  •  Morgen Ask                        Vårgårda Golfklubb

4 Axmalm / Maisaari

  •  Jim Axmalm                   Öijared Golfklubb                            65 p
  • Peter Maisaari                 Öijared/Vårgårda Golfklubb

5 Salminen / Lannerskär

  •  Daniel Salminen              Kungälv- Kode Golfklubb           65 p
  • Christian Lannerskär       Vårgårda Golfklubb

6 Lund / Kornstad

  •  Joakim Lund                     Vårgårda Golfklubb                    65p
  • Björn Kornstad                   Alingsås Golfklubb

7 Olsson / Reinholdsson

  •  Andreas Olsson                Myra Golfklubb                           65 p
  • Mats Reinholdsson           Bredared Golfklubb

8 Gustafsson / Karlsson

  • Carina Gustafsson             Vårgårda Golfklubb                  67 p
  • Tommy Karlsson                Vårgårda Golfklubb

9 Persson / Larsson

  • Sture Persson                     Vårgårda Golfklubb                   67 p
  • Anders Larsson                  Vårgårda Golfklubb

10 Gullbärn /Anderzèn

  •  Johan Gullbärn                  Vårgårda Golfklubb                 69 p
  • Christer Anderzén               Vårgårda Golfklubb

 

Nordic Wellness Rumble

Resultat listan från den 31 juni 2018

1 Lund/ Gustafsson / Carlson/Aldén          R1,  R2 ,  R3,  R4         Total

Monica Aldén                Värpinge GK          24,  27,  22, 4               137

Jan Carlson                     Vårgårda GK          29, 33,  27,  2

Carina Gustafsson           Vårgårda GK       21,  24,  17,  5

Joakim Lund                     Vårgårda GK       28,  26, 23, 4

 

2 Roos/ Nilsson / Krig / Linlycke                                                    139

Peter Krig                         Vårgårda GK              21,  29,  20, 4

Jesper Linlycke                Vårgårda GK             25, 28, 30, 6

Pierre Nilsson                   Alingsås GK              27, 29, 24, 4

Patrik Roos                       Vårgårda GK              23, 22, 22 , 4

 

3 Wänström/ Reneskog/ Fridberg/ Henriksen                            140

Carl Wänström                    Alingsås GK           30, 34, 19. 3

Anders   Reneskog               Alingsås GK           30, 30, 23, 3

Andreas Fridberg                  Alingsås GK         35, 32, 21, 3

Björn  Henriksen                   Alingsås GK         37, 37, 32, 3

 

4 Andersson/ Andersson/Whass/ Schill                                           141

Jonathan Andersson            Vårgårda GK        31, 25, 24, 5

Adam Andersson                   Vårgårda GK        28, 27, 25, 3

Emil Whass                             Vårgårda GK         26, 27, 25, 3

Axel Schill                                Vårgårda GK         27, 35 , 23, 5

 

5 Näverstedt/ Persson/ Emanuelsson/ Näverstedt                        143

Carl-Johan Emanuelsson        Vårgårda GK      21, 22, 22, 4

Nicklas  Näverstedt                   Vårgårda GK       31, 36, 23, 5

Alfred  Näverstedt                     Vårgårda GK        22, 26, 27, 4

Andreas Persson                        Vårgårda GK         23, 31, 25 , 5

 

6 Olsson / Leinerud / Ekvall / Tausis                                              147

Jimmie Ekvall                            Vallda GK                33, 21, 18, 4

Henrik Leinerud                       Ekholmsnäs GK     34, 41, 30, 4

Andreas Olsson                         Myra Golfklubb      35, 33, 30, 4

Peter  Tausis                               Hulta Golfklubb      37, 30, 22, 5

 

7 Hauan / Ekfeldt / Ekfeldt / Bergtzelius                                       149

Jaime  Hauan                             Albatross GK             21, 25, 21, 3

Irma Ekfeldt                               Vårgårda GK              16, 29, 15 , 5

Torbjörn Ekfeldt                        Vårgårda GK              23, 30, 28, 5

Martin Bergtzelius                     Albatross GK             25, 30, 20, 3

 

8 Andersson/ Andersson / Hedén / Johansson                           150

Rolf T Andersson             Herrljunga/ Vårgårda GK   32, 33, 22, 4

Mona Andersson              Herrljunga/ Vårgårda GK  24, 31, 29, 5

Agneta Hedén                  Herrljunga/ Vårgårda GK   23, 30, 29, 5

Sture Johansson              Herrljunga Golfklubb           25 , 28, 21, 4

 

9 Nilsson / Gullbärn / Tengroth / Andersson                                151

Britt-Marie Nilsson            Vårgårda GK                       39, 32, 28, 5

Johan Gullbärn                   Vårgårda GK                       25, 27, 20, 5

Anna Tengroth                    Vårgårda GK                       27,33, 25, 4

Göran Andersson                Vårgårda GK                       32, 32, 23, 4

 

10 Johansson /Bengtsson / Maisaari / Maisaari                         151

Sven Johansson                     Vårgårda GK                    32, 28, 30, 5

Håkan Bengtsson                  Vårgårda GK                    21, 27, 26, 5

Pekka Maisaari                      Öijared/Vårgårda GK     35, 25, 21, 4

Hannele  Maisaari                 Öijared/Vårgårda GK   27, 24, 27, 4

 

Rece To Thailand

Resultat listan från den 1 augusti 2018

1 Lundin / Solberg                                                                                 60

  •  Morgen Lundin                   Mölndals Golfklubb
  •  Stefan Solberg                      Mölndals Golfklubb

2 Andersson/Dao                                                                                   63

  • Conny Andersson                 Lysekil Holma
  • Phuong Dao                           Lysekil Holma

3 Rustén / Bjärkäng                                                                                63

  • Jan-Eric Rustén                  Öijared/Vårgårda GK
  • Crister Bjärkäng                  Öijared/Vårgårda GK

4 Ronstad / Lövhage                                                                              64

  • David Ronstad                       Borås Golfklubb
  •  Fredrik Lövhage                   Borås Golfklubb

5 Näverstedt / Näverstedt                                                                   64

  •  Nicklas Näverstedt             Vårgårda GK
  • Alfred Näverstedt                 Vårgårda GK

6 Magnusson / Johansson                                                                   64

  • Joacim Magnusson                Alingsås GK
  • Erik Johansson                       Alingsås GK

7 Brolin / Carlsson                                                                               65

  •  Daniel Brolin                          Hills Golf
  •  Niklas Carlsson                      Hills Golf

8 Nilsen / Hansson                                                                               65

  • Jesper Nilsen                          Hills Golf
  • Philip Hansson                       Vasatorps Golfklubb

9 Brynggård/ Martinsson                                                                    66

  • Torvald Brynggård                  Alingsås GK
  • Anders Martinsson                  Alingsås GK

10 Wincent / Ljungström                                                                    66

  • Anders  Wincent                    Öijared/ Vårgårda GK
  • Johan  Ljungström               Öijared GK

 

Golfhäftet Trophy

Resultat listan från den 2 augusti 2018

 

1 Wincent / Ljungström                                                                       44

  • Anders  Wincent                    Öijared/ Vårgårda GK
  • Johan  Ljungström                Öijared GK

2 Magnusson / Magnusson                                                                 41

  •  Gustaf Magnusson                Öijared GK
  • Lena Magnusson                    Öijared GK

3 Sanvincenti/ Samuelsson                                                                  41

  •  Marino Sanvincenti               Stora Lundby
  • Mathias Samuelsson               Stora Lundby

4 Bergman Hjelm                                                                                  41

  • Lars Bergman                            Alingsås GK
  • Göran Hjelm                              Alingsås GK

5 Roos / Wollhag                                                                                   40

  • Patrik Roos                                Vårgårda GK
  • Martin Wollhag                        Vårgårda GK

6 Kraft / Löfvenius                                                                                40

  • Anneli Kraft                               Herrljunga Golfklubb
  • Göran Löfvenius                       Herrljunga Golfklubb

7 Bengtsson /Bengtsson                                                                        40

  • Ingela Bengtsson                      Vårgårda GK
  • Christian Bengtsson                 Vårgårda GK

8 Reinholdsson/Svensson                                                                    40

  •  Peder Reinholdsson                    Borås GK
  • Morgen Svensson                         Kinds GK

9 Söderlund /Lindholm                                                                        39

  •  Örjan Söderlund                         Öijared GK
  • Tommy Lindholm                       Öijared GK

10 Lund /Carlson                                                                                   39

  •  Joakim Lund                             Vårgårda GK
  • Jan Carlson                                 Vårgårda GK

 

Jubileums Scramble

Resultat listan från den 3 augusti 2018

 

Hofling/ Larsson/ Igelström / Larsson                                          55

  • Oscar Hofling                           Herrljunga GK
  • Carola Larsson                         Herrljunga GK
  • Fritz Igelström                         Herrljunga GK
  • Klas Larsson                             Vara- Bjertorp GK

 

Ek/ Andersson / Whass / Schill                                                      55

  • Jonas EK                                  Vårgårda GK
  • Adam Andersson                    Vårgårda GK
  • Emil Whass                              Vårgårda GK
  • Axel Schill                                 Vårgårda GK

Nilsson / Johansson / Dahlberg / Johansson                              56

  • Ricky Nilsson                           Vårgårda GK
  • Dan Johansson                         Vårgårda GK
  • Martin Dahlberg                       Vårgårda GK
  • Robert Johansson                      Borås GK

Ahlstrand/ Ahlstrand/ Wikander /Wikander                                56

  • Patrik Ahlstrand                          Chalmers GK
  • Sara  Ahlstrand                            Chalmers GK
  • Annika Wikander                        Öijared GK
  • Rickard Wikander                       Öijared GK

Arvidsson/Börjesson/ Andersson / Hernström                             57

  • Gustav Arvidsson                          Hulta GK
  • Kristofer Börjesson                       Hulta GK
  • Max Andersson                              Hulta GK
  • Linus Hernström                           Hulta GK

Hedlund / Karlsson/Bergqvist / Bertilsson                                     57

  •  Emil Hedlund                              Vårgårda GK
  • Jörgen Karlsson                            Ale GK
  • Christoffer Bergqvist                    Vårgårda GK
  • Patrik Bertilsson                            Vårgårda GK

Gustafsson / Mörk / Fahlström / Mörk                                            57

  • Jan Gustafsson                              Herrljunga GK
  • Erik Mörk                                        Alingsås GK
  • Marcus Fahlström                          Alingsås GK
  • Robert Mörk                                    Alingsås GK

Nilsson / Järleborg / Broms /Lindeman                                          57

  • Pierre Nilsson                                    Alingsås GK
  • Emil Järleborg                                   Vårgårda GK
  • Fredrik Broms                                   Öijared GK
  • Patrik Lindeman                                Öijared GK/ Vårgårda GK

Magnusson/ Magnusson/Magnusson /Johansson                        57

  • Joacim Magnusson                          Alingsås GK
  • Christoffer Magnusson                    Alingsås GK
  • Lars-Gunnar Magnusson                Alingsås GK
  • Erik Johansson                                  Alingsås GK

Fagerblom / Johansson / Gustafsson/ Gustafsson                         57

  • Hugo Fagerblom                              Öijared GK
  • Jens Johansson                                Öijared GK
  • Lukas Gustafsson                             Öijared GK
  • Torkel Gustafsson                             Öijared GK

Resultat listan från KM den 11/12 augusti 2018

Dam- klass

  • Carina Gustafsson                                                                     74
  • Anne Leppänen                                                                          80
  • Ingela Bengtsson                                                                       80
  • Cecilia Andersson                                                                      87

 

Stora KM herr

  • Klas Brand                                                                                  161
  • Thomas Frendberg                                                                   163
  • Håkan Skärström                                                                      164
  • Patrik Roos                                                                                 174
  • Ulf Rickardsson                                                                         174
  • Toni Larsson                                                                               181

 

Lilla KM

  • Stefan Johansson                                                                      71
  • Jonathan Andersson                                                                73
  • Ricky Nilsson                                                                             74
  •  Ulf Rickardsson                                                                        75
  • Robert Ryberg                                                                            76
  • Ulf Eriksson                                                                                 76
  • Håkan Skärström                                                                        77
  • Christoffer Arvidsson                                                                 77
  • Dennis Yngve                                                                               79

Åldersklass KM              Herr 50

  • Roger Wennergren                                                                    79
  • Håkan Skärström                                                                       83
  • Peter Maisaari                                                                             85
  • Michel Deyhim                                                                            85
  • Peter Krig                                                                                     89
  • Roger Johansson                                                                        89
  • Dennis Yngve                                                                               94
  • Johan Gullbärn                                                                            94
  • Peter Fogel                                                                                    97

 

Åldersklass KM              Herr 60

  •  Klas Brand                                                                                   80
  • Jan Gudmundsson                                                                      86
  • Ulf Rickardsson                                                                           89
  • Håkan Bengtsson                                                                         111

Åldersklass KM              Herr 70

  • Torgny Flodin                                                                                98
  • Jörgen Gannerud                                                                          99
  • Sture Persson                                                                                102
  • Sture Silversved                                                                            108

 

Resultat listan från den  26 augusti 2018

Beijer – Slaget 100 deltagare

Wilson/Larm                                                                                      46

  • Henrik Wilson                                  Vårgårda GK
  • Daniel Larm                                      Vårgårda GK

Olsson / Ragnmark                                                                             44

  • Andreas Olsson                                  Myra GK
  • Henrik Ragnmark                             Lycke GK

Gustafsson / Karlsson                                                                       43

  • Carina Gustafsson                            Vårgårda GK
  • Tommy Karlsson                              Vårgårda GK

Oscarsson / Engström                                                                        43

  • Viktor Oscarsson                            Vårgårda GK
  • Hanna Engström                            Vårgårda GK

Bengtsson /Bengtsson                                                                      42

  • Ingela Bengtsson                          Vårgårda GK
  • Håkan Bengtsson                         Vårgårda GK

Idestål / Idestål                                                                                   41

  • Mikeal Idestål                              Delsjö GK
  • Louise Idestål                               Delsjö GK

Lundahl / Lundahl                                                                             41

  • Melker Lundahl                           Alingsås GK
  • Joakim Lundahl                           Alingsås GK

Andersson / Åhman                                                                            41

  • Rolf T Andersson                    Herrljunga/ Vårgårda
  • Kent Åhman                             Herrljunga/ Vårgårda

Andersson / Gannerud                                                                       41

  • Göran Andersson                     Vårgårda GK
  • Jörgen Gannerud                      Vårgårda/ Alingsås

Näverstedt/ Näverstedt                                                                       41

  •  Alfred Näverstedt                     Vårgårda GK
  • Anton Näverstedt                       Vårgårda GK

 

Singel slaggolf

Resultat listan från den 16 september 2018

A-Klass

  1. Torvald Berynggård           Alingsås GK                                      68
  2. Joakim Lund                       Vårgårda GK                                     69
  3.  Peter Maisaari                    Vårgårda/Öijared                            71
  4. Mats Reinholdsson             Bredared Gk                                     71
  5. Stefan Johansson            Vårgårda/Alingsås Gk                        71
  6. Ferdinand Weihauch       Falköping Gk                                      73
  7. Rolf T Andersson              Herrljunga/Vårgårda                        73
  8. Kenth Joacobsson             Onsjö Gk                                             74
  9. Göran Löfvenius                 Herrljunga                                         75
  10. Ingela Bengtsson                Vårgårda GK                                     75

 

B-Klass

  1. Anneli Kraft                               Herrljunga GK                             72
  2. Susanna Yngve                          Vårgårda GK                                72
  3. Tommy Karlsson                       Vårgårda GK                                73
  4. Hans Lewin                                 Vårgårda GK                               73
  5. Jan-Eric Rustèn                     Vårgårda/Öijared                          74
  6. Ricky Nilsson                                Vårgårda GK                             74
  7. Dennis Yngve                                 Vårgårda GK                            75
  8. Åke Löfvenius                                 Herrljung GK                          78
  9. Robin Mårtensson                          Isaberg GK                             79
  10. Eva Frost                                          Vårgårda GK                          79

 

Resultat : Avslutningstävling Damer – Herrar

Söndag 30 september, 18 hål slaggolf singel.  39 startande.

DAMER

  1. Britt-Marie Nilsson                                                                  74 slag
  2. Susanna Yngve                                                                          75 slag
  3. Gun Bergström                                                                          76 slag
  4. Carina Gustafsson                                                                     77 slag
  5. Tiina Jinersjö                                                                             84 slag
  6. Ingela Bengtsson                                                                       85 slag
  7. Mai Flodin                                                                                  85 slag
  8. Annica Karlsson                                                                        85 slag
  9. Agneta Heden                                                                            86 slag
  10. Synnöve Wincent                                                                       97 slag

 

HERR

  1. Ulf Wingqvist                                                                            69 slag
  2. Åke Jacobs                                                                                 71 slag
  3. Jörgen Carlsson                                                                        71 slag
  4. Göran Andersson                                                                      74 slag
  5. Ricky Nilsson                                                                             74 slag
  6. Peter Krig                                                                                    74 slag
  7. Tommy Karlsson                                                                       75 slag
  8. Dennis Yngve                                                                             76 slag
  9. Jonathan Andersson                                                                 77 slag
  10. Bo Larsson                                                                                  77 slag
  11. Crister Bjärkäng                                                                        78 slag
  12. Johan Löfgren                                                                           79 slag
  13. Jan Carlson                                                                              80 slag
  14. Christer Liljenberig                                                                 80 slag
  15. Patrik Hedenberg                                                                    80 slag
  16. Patrik Roos                                                                               81 slag
  17. Johan Gullbärn                                                                        81 slag
  18. Bo Benjaminsson                                                                     81 slag
  19. Måns Reventberg                                                                     82 slag
  20. Martin Dalhberg                                                                      84 slag

 

NÄRMAST HÅL  NR 4

  • Jörgen Carlsson                                                            63

 

NÄRMAST HÅL  NR 6

  • Jonathan Andersson                                                  4, 94

 

NÄRMAST HÅL  NR 10

  • Susanna Yngve                                                            3, 04

 

NÄRMAST HÅL  NR 12

  • Peter Krig                                                                     4, 20

 

NÄRMAST HÅL  NR 16

  •  Johan Gullbärn                                                       4, 45